Historie velkých diamantů
Koh-i-noor (Hora světla)
Nejslavnější diamant je Koh-i-noor. Byl nalezen v náplavech řeky Godávarí v okolí Golgondy před čtyřmi až pěti tisíci lety a nosil je jeden z hrdinů staroindického eposu Mahábhárata. Skutečná zaznamenaná historie začíná ve 14. Století, kdy je o něm zmínka v souvislosti s pokladem Rajaha Malwara, jehož království bylo dobyto sousedním knížetem. Po dobití Indie v roce 1526 se dostal Koh-i-noor do vlastnictví vítězů Velkých Moghalů a zůstal v pokladnici v Dillí až do roku 1739, kdy vládu nad Indií si vítězstvím zajistil perský šah Nádir.
Během vlády potomků velkého Čingischána, Velkých Mughalů, byl zasazen do oka božstva Pavího trůnu. Dobyvatel šáh Nádir z Persie dal tomuto diamantu jméno, protože při jeho spatření zvolal: „Koh-i-noor!“ (Hora světla). Kámen byl převezen do Persie a po pohnutých dobrodružstvích spojených s vraždami, mučením a vězněním přechodných vlastníků se stal kořistí Runjita Singa, vládce Pandžábu.
Po jeho smrti zůstal diamant v pandžábské pokladnici v Láhuru až do doby připojení Indie k britskému království. Po krvavém potlačení vzpoury sipáhím v roce 1859 byl Brity převezen a předán jako dar anglické královně Viktorii. Ta nechala kámen přebrousit, čímž se o téměř 80 karátů zmenšil, ale získal na kráse. Přebroušení stálo královnu několik tisíc liber. K tomuto kameni se vytvořila v Anglii pověst, že když bude kámen nosit mužský vládce, bude Indie pro britské impérium ztracena. Proto také královna Viktorie nepředala Koh-i-noor svému nástupci na trůně Edwardovi, ale jeho ženě.
Orlov
Orlov pochází z Indie z okolí Golgondy nalezený roku 1680 a darovaný knížetem Grigoriem Orlovem ruské carevně Kateřině II. Diamant původně zdobil oko Bráhmovy sochy v chrámu v jihoindickém městě Šrínagaru. Ze sochy jej ukradl neznámý francouzský voják, který jej prodal anglickému námořnímu kapitánovi a ten jej dovezl do Londýna. Kámen pak několikrát změnil majitele až jej od perského kupce Safrase koupil kníže Orlov. Daroval diamant carevně k jejich narozeninám. Byl zasazen do carského žezla a pojmenován Orlov. Vybroušený má hmotnost 199,6 karátu.
Velký mogul
Záhadou je jeden z největších Indických diamantů zvaný Velký Mogul. O jeho osudu není nic známo, ale odborníci se domnívají že Orlov a Velký Mogul jsou identické kameny, protože podle nákresu, který se zachoval, je vidět nápadná tvarová shoda obou kamenů.
Regent (Pitt nebo Milionář)
Za nejkrásnější vybroušený diamant je pokládán další z diamantů zvaný Regent nebo také Pitt nebo Milionář. Má vzácnou žlutavou barvu. Vybroušený má 140,5 karátu. Jeho pouť do Paříže, kde je vystaven v Louvru,byla dlouhá.
V roce 1701 jej nalezl indický dělník v dole na diamanty při řece Krišna u Partialu. Nechtěl jej odevzdat majiteli a tak si rozřízl stehno a diamant ukryl v ráně a obvazech. Evropský námořník vylákal Inda na pusté místo pod záminkou koupě kamene, tam ho zabil a mrtvolu hodil do moře. Diamant poté prodal, ale vzápětí byl zabit pro stržené peníze v hospodské rvačce.
Nový majitel, obchodník, prodal diamant siru Thomasu Pittovi, správci pevnosti sv. Jiří u Madrásu. Siru Pittovi štěstí nepřinesl, protože nákladný výbrus diamantu byl nad jeho finanční možnosti a tak jej musel vzápětí prodat. Koupil jej vévoda Orleánský, tehdejší regent Francie a kámen dostal po jménu Pitt jméno Regent. Diamant se stal součástí francouzských korunovačních klenotů a náležel postupně Ludvíku XV. a Marii Antoinetě.
V době francouzské revoluce zmizel a po nějaké době byl objeven ve skrýši jednoho pařížského domu. Republikánskou vládou byl zastaven do Holandska, odkud se vrátil, když se Napoleon Bonaparte stal císařem a byl zasazen do jeho dýky. Diamant Regent nakonec skončil v muzeu, kde skončila i jeho pohnutá historie. Rozhodně svým předchozím majitelům v žádné štěstí nepřinesl.
Hope
Hope je vzácný diamant z Indie, který svým majitelům důsledně přinášel neštěstí a smrt. Nosila jej také manželka francouzského krále Ludvíka XV. Marie Antonieta. Za Velké francouzské revoluce se ztratil a objevil se až na aukci v Paříži 1909. Dostal se do Ameriky a skončil svoji historii jako dar ve sbírce minerálů Smithsonova institutu ve Washingtonu.
Sancy
Historie 54-karátového diamantu Sancy začíná v 15. století v Evropě, kdy ho koupil burgundský kníže Karel Smělý. Když padl v roce 1472 v bitvě u Nancy, jakýsi švýcarský voják ukradl diamant mrtvému knížeti. Pak diamant rychle střídal majitele – byli Jindřich III., Jindich IV. a anglický král Jakub II.
V roce1695 jej koupil kardinál Mazarin pro Ludvíka XVI. Po francouzské revoluci zmizel a až v 19. Století se dostal do Indie do majetku mahárádži z Pátijálu. Ve 20. Století se vrátil do Anglie do pokladnice rodu Astorů a po smrti lady Astorové v roce 1964 přešel do britské královské pokladnice. Také na tomto diamantu lpí krev a neštěstí většiny předchozích majitelů.
Šach
Šach je velmi významný diamant z Indie má hmotnost 88,7 karátu. Při dobití Dillí se perský šach Nádir kromě Koh-i-nooru zmocnil také tohoto velkého hranolovitě vybroušeného kamene. V Persii do něj dal vyrýt nápis už třetí v pořadí. V pokladu perských panovníků byl až do roku 1829. Tehdy byl v Teheránu zavražděn ruský vyslanec Alexandr Gribojedov a tehdejší panovník šach Chozrev Mirza poslal svůj největší diamant ruskému caru Mikulašovi I. Jako usmiřovací dar.
Za první světové války byl spolu s dalšími cennostmi převezen z Petrohradu do moskevského Kremlu. Zapečetěná bedna se v revolučních zmatcích ztratila a byla nalezena až v roce 1922 v kremelských sklepeních. Dnes je uložen v tzv. Diamantovém fondu v Moskvě.
Cullinan I.
Největší vybroušený diamant na světě Cullinan I. o hmotnosti 530,2 karátů nepochází z Indie, ale z Jižní Afriky z Trasvaalu. Byl nalezen 25. Ledna 1905 důlním správcem M. F. Wellsem a ml v surovém stavu hmotnost 3106 karátů. Dostal jméno po majiteli dolu T. M. Cullinanovi. Transvaalská vláda jej koupila poslala darem anglickému králi Eduardovi VII. k narozeninám. V Amsterodamu byl zpracován brusiči na 105 briliantů. Druhý největší kus dostal název Cullinan II., je zasazen v královské koruně a má hmotnost 317 karátů.
Excelsior
Druhý největší diamant Excelsior měl hmotnost 205,45 gramů a byl nalezen r. 1893.
Hvězda Jižní Afriky
Další velký diamant je Hvězda Jižní Afriky s hmotností po výbrusu 47,7 karátů. Nalezl jej náhodně na břehu řeky Orange pastýř, který jej prodal farmářka 500 ovcí, 10 volů a 1 koně. Tento nález začal období soustavné prospekce diamantů na jihu afrického kontinentu.
Lesotho
V roce 1967 nalezli manželé Romoboasovi sedmý největší diamant a nazvali ho Lesotho. Surový měl hmotnost 120,23 gramů.